Ziemniaki hasselback, czyli cienko ponacinane, pieczone ziemniaki, to danie, które pasuje do wszystkiego. U mnie w domu podaję się je wraz z sosem tatarskim. Uwielbiam połączenie miękkich w środku ziemniaków i ich chrupiącej skórki wraz z zimnym, lekko ostrym sosem tatarskim. Ziemniaki wybieram dość małe, ale podłużne. Pięknie się prezentują, ale także liczba nacięć sprawia, że są dużo smaczniejsze i bardzo chrupiące. Jeśli lubicie takie ziemniaki lub nigdy nie jedliście zapraszam do wypróbowania mojej wersji.
Składniki (2 porcje):
Ziemniaki:
- Około 8-10 małych, ale długich ziemniaków
- oliwa do pieczenia
- masło
- sól morska oraz świeżo mielony czarny pieprz
- 1 gałązka świeżego rozmarynu, posiekana
Dodatkowo na sos tatarski:
- 500 ml jogurtu naturalnego
- 2 garstki ogóreczków konserwowych
- 2 garstki grzybków marynowanych naszego wyboru
- 1 mała cebula
- 1 łyżeczka musztardy dijon
- sól himalajska oraz pieprz
- solone kapary
- dowolna sałata
Ziemniaki bardzo dokładnie umyć i wyszczotkować. Za pomocą długiego, ostrego noża ponacinać bardzo cienkie paski, pozostawiając podstawę. Blachę do pieczenia wysmarować oliwą i poukładać na niej wszystkie ziemniaki. Następnie wszystkie posolić, popieprzyć i polać delikatnie oliwą. Za pomocą dłoni, dokładnie smarować, aby całe były pokryte oliwą i przyprawami. Piekarnik rozgrzać do temperatury 220°C. Wstawić ziemniaki na 30 minut, co jakiś czas sprawdzając czy nie wysychają, jeśli tak, można lekko posmarować pędzelkiem z oliwą. Również, jeśli widzimy, że temperatura w piecu jest zbyt wysoka obniżamy i na odwrót. Po tym czasie każdego ziemniaka smarujemy bardzo małą ilością masła, posypujemy rozmarynem i delikatnie solą i pieprzem. Pieczemy kolejne 25 minut.
W międzyczasie przygotowujemy sos tatarski.
Do robota kuchennego wkładamy cebulę, grzybki oraz ogórki. Pulsującym ruchem robota rozdrabniamy składniki na małą kosteczkę. Wykładamy do miski i łączymy z jogurtem naturalnym. Delikatnie mieszamy i dodajemy musztardę oraz sól i pieprz do smaku. Sos wkładamy do lodówki na 10 minut. I gotowe. Przed podaniem dekorujemy solonymi kaparami. Całe danie podajemy wraz z ulubionymi liśćmi sałaty.