Pieprz syczuański jest niezwykle popularny w kuchni chińskiej. Wspaniale komponuje się z kaczką lub kurczakiem, a przyrządzając to danie, przekonacie się, że również z wołowiną. Przyprawa ta pochodzi właściwie z kolczastego jesionu, który pochodzi z prowincji Sichuan w Chinach, ale rośnie także w innych częściach Azji. Niezwykłe są tak naprawdę same strąki nasion, a nie nasiona, i to te strąki używane są do potraw. Maleńkie, czerwonawo-brązowe strąki czy łuski są zbierane, gdy są już dojrzałe, a gorzkie czarne nasiona są usuwane i odrzucane. Strąki pieprzu są albo dodawane w całości do dania lub rozdrabnia się je najpierw w moździerzu. Smak pieprzu jest naprawdę ciekawy, cytrusowo-ostry. Jeśli jeszcze go nie próbowaliście, najwyższy czas to zmienić. Przed przystąpieniem do smażenia pamiętajcie, aby przygotować i posiekać wszystkie składniki wcześniej. Jest to ważne w kuchni orientalnej, ponieważ szybkość w przygotowywaniu dań stir- fry nie pozwala na przygotowywanie składników w czasie smażenia.
Składniki (2-3 porcje):
- 300 gramów polędwicy wołowej pokrojonej na bardzo cienkie paseczki
- 2 papryki oczyszczone i pokrojone na kawałki (żółta i czerwona)
- 2 kapusty chińskie pak choi pokrojone na polówki
- olej arachidowy
- szczypiorek posiekany drobno
- kolendra
Marynata:
- 100 ml sojowego sosu
- 1 płaska łyżka brązowego cukru
- 1 łyżka octu ryżowego
- 1 łyżka Shaoshing
- 1 ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę
- 1 łyżka pieprzu syczuańskiego roztartego w moździerzu
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
Przygotowanie:
Składniki marynaty dokładnie mieszamy. Do marynaty wkładamy wołowinę i marynujemy minimum 3 godziny. Po tym czasie wyjmujemy mięso z marynaty zachowując sos. Do sosu wlewamy 250 ml wody oraz mąkę ziemniaczana, wcześniej rozrobioną z obrobioną wody (jest to bardzo ważne, aby mąka dobrze rozprowadziła się w sosie). Sos dokładnie mieszamy.
Z kapusty odcinamy najdelikatniejsze listki (dodamy je na sam koniec).
W woku lub na dużej patelni rozgrzewamy 1 łyżkę oleju arachidowego, gdy już jest bardzo gorący wrzucamy wołowinę. Smażymy krótko, mieszając. Po około 3-4 minutach zdejmujemy mięso na talerz, a na woka wrzucamy paprykę oraz kapustę pak choi. Smażymy kolejne 2-3 minuty.
Po tym czasie wlewamy sos oraz listki pak choi. Czekamy mieszając, aż sos się zagotuje. Zdejmujemy z ognia.
Podajemy z brązowym ryżem. Danie posypujemy szczypiorkiem oraz świeżą posiekana kolendra.