Jeśli jakieś dania miałabym wskazać na swoje ulubione, z całą pewnością byłyby to zupy. I to te w stylu azjatyckim. Pho, Bún gà huê, laksa, tom kha, ramen czy też zupy z pierożkami wonton, które ostatnie próbuję na wiele sposobów. Kocham po prostu wszystkie a w moim domu królują bardzo często. Nie ukrywam, że smaki azjatyckie są mi bardzo bliskie, a jeśli i wy za nimi przepadacie, to zachęcam do wypróbowania kolejnej z nich, czyli rosołu w stylu chińskim. Aby zupa była pyszna podstawą jest tu bardzo dobry bulion gotowany na wolnym ogniu przez parę godzin. Do zrobienia tego przepisu użyłam bulion gotowany w tradycyjny sposób z kurczaka ekologicznego wraz z włoszczyzną, opaloną cebulą i dodatkami jak liść laurowy czy ziele angielskie. Następnie wzbogaciłam go o inne dodatki. Zobaczcie sami.
Składniki (4-6 porcji):
Rosół:
- 1 litr dobrego bulionu z kurczaka
- 3 cm obranego imbiru
- 1 trawa cytrynowa
- 1 listek limonki
- ½ czerwonej chili
- sos sojowy do smaku
- parę kropel oleju sezamowego
Wontons:
- 1 opakowanie ciasta do pierożków wonton (300 gramów)
- jajko (opcjonalnie)
Farsz:
- 300 gramów mielonego indyka
- 200 gramów mielonych ugotowanych krewetek
- 3 cebulki wraz ze szczypiorkiem (drobno posiekać)
- 1 łyżka pasty imbirowej bądź też startego świeżego imbiru
- 2 starte ząbki czosnku
- 1 mała chili drobno posiekana
- 2 łyżki sosu tamari (można użyć sosu sojowego)
- 1 łyżka wina shaohsing
- 1 łyżka oleju sezamowego
- 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
- szczypta pieprzu
Ekstra:
- kapusta pak choi według uznania
- czarny sezam
- świeża papryczka chili (czerwona)
Przygotowanie:
Pierożki:
Wszystkie składniki farszu dokładnie wyrobić. Doprawić w razie potrzeby. Przygotować wodę lub też roztrzepane jajko. Nakładać po malej łyżeczce farszu na środek ciasta, boki posmarować wodą lub jajkiem. Formować pierożki zlepiając do środka, tworząc małe torebeczki. Gotować w dużym garnku 5 minut wrzucając do gotującej się wody. Wyjąć na talerz za pomocą łyżki cedzakowej. Pierożków z tych proporcji wyjdzie dość dużo, dlatego resztę można użyć innego dnia lub zamrozić.
Bulion:
Do wcześniej przygotowanego bulionu dodać 3 cm obranego imbiru, 1 trawę cytrynową, 1 listek limonki, ½ czerwonej chili, sos sojowy do smaku oraz odrobinę oleju sezamowego. Gotować około 15 minut na wolnym ogniu do połączenia smaków.
Do miseczek nakładać pierożki oraz po parę dobrze umytych liści kapusty i zalać gorącym bulionem. Posypać czarnym sezamem i posiekaną chili.